EUROPEJSKI PLAN ROZWOJU FUNDACJI INCEPTUM

na okres 2020 - 2027

W ramach działań Fundacji systematycznie prowadzone są prace nad planowaniem strategicznym, weryfikacją misji i planami siedmioletnimi, by były kompatybilne z priorytetami UE na lata kolejnej perspektywy finansowej. Na przełomie 2019/2020 został przeprowadzony proces planowania strategicznego z udziałem członkiń Fundacji. Przeprowadzono analizę danych zastanych, zebrano opinie zespołu, napisano EPR.

Europejski Plan Rozwoju Fundacji INCEPTUM (zwanej dalej FI) na lata 2020 - 2027 związany jest z jej działaniami w zakresie edukacji poza-formalnej i nieformalnej, przede wszystkim osób dorosłych, nie wykluczając dzieci i młodzieży zwłaszcza w kontekście edukacji międzypokoleniowej. Obszary edukacji zostały wybrane pod potrzeby potencjalnych uczestniczek i uczestników oraz kadry FI.

W okresie 2020 – 2027 FI będzie działać w następujących obszarach:

1. edukacja społeczna i obywatelska uczestników projektów / osób zagrożonych wykluczeniem, poprzez rozwój wolontariatu, włączanie ich w życie społeczne i organizację wspólnych wydarzeń;
  2. edukacja w zakresie przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego poprzez spotkania z doradcą i przedsiębiorcami;
  3. edukacja w zakresie poznawania i wykorzystania nowych technologii poprzez warsztaty TIK;
  4. rozwinięcie kompetencji językowych, zarówno w języku polskim jak i angielskim poprzez kształcenie innowacyjnymi i urozmaiconymi metodami;
  5. budowanie nawyków zdrowego sposobu życia oraz postaw proekologicznych poprzez realizację zajęć stałych i ruchowych;

Diagnozę potrzeb FI, kadry i kształcących się rozpoczęto od analizy zapisów w dokumentach zastanych. Te dokumenty to:

Diagnozę potrzeb Kadry i potrzeb organizacji przeprowadzono następującymi metodami:

1. badanie ankietowe Kadry i ewaluacja wyników. Wyniki badania: specjalistki na 1-szym miejscu wskazały potrzebę wzbogacenia warsztatu pracy o urozmaicone metody włączania naszych słuchaczy w życie demokratyczne społeczności lokalnej, na 2-gim pozyskanie dodatkowych umiejętności nauczania przedsiębiorczości, w tym rozwijania w słuchaczach zdolności do samodoskonalenia, podejmowania inicjatyw, nawet jeśli są ryzykowne, nauczania komunikacji z pracodawcami czy usługodawcami, na 3-cim udoskonalenie umiejętności nauczania języków, w tym konwersacji w języku angielskim. Badane nie wskazały potrzeby samokształcenia w obszarze TIK ale sprecyzowały, że jest potrzeba powiększenia kadry o specjalistę z TIK, by dokształcał słuchaczy, a w razie potrzeby Kadrę.
  2. Burza mózgów członkiń Kadry. Wspólnie zdecydowały, iż nie chcą czerpać wiedzy z kolejnych książek metodycznych, chcą zobaczyć w jaki sposób w/w potrzeby zaspokaja doświadczona kadra kształcąca osoby dorosłe, zagrożone wykluczeniem społecznym w państwach takich jak Holandia, Austria, Włochy czy kraje skandynawskie. Na podstawie wyników w/w badań członkinie Zarządu plus liderki Kadry dokonały diagnozy potrzeb FI. Sformułowały następujące cele organizacji na lata 2020 – 2027.

Cele FI

1. Zbudować zdolność do realizacji wysokiej jakości projektów w zakresie współpracy międzynarodowej.
  2. Poszerzyć grupę odbiorców działań FI o osoby dorosłe, w tym silversów, zagrożone wykluczeniem społecznym.
  3. Wyposażyć kadrę zarządczą i kształcącą w dodatkowe kompetencje z języka angielskiego, zwłaszcza w obszarze mówienia.
  4. Wyposażyć kadrę w dodatkowe kompetencje społeczne, obywatelskie i z przedsiębiorczości.
  5. Wzbogacić kadrę o specjalistę TIK, reprezentantów Biznesu, JST i NGO.
  6. W ramach edukacji pozazawodowej poznać zasady projektowania współpracy z pracodawcami w obszarze usług.

Rezultaty

Projekty mobilność kadry i słuchaczy. Model współpracy z reprezentantami wszystkich gałęzi gospodarki.

Cele Kadry:

1. Nabyć dodatkową wiedzę i umiejętności w obszarze włączania nieaktywnych dorosłych w życie demokratyczne społeczności lokalnej.
  2. Pozyskać dodatkowe umiejętności nauczania przedsiębiorczości, w tym wiedzę na temat weryfikacji i uznawania efektów edukacji poza-formalnej.
  3. Wypracować moduł współpracy z usługodawcami.
  4. Wzbogacić warsztat pracy o skuteczne metody doskonalenia komunikacji słuchaczy z przedstawicielami wszystkich sektorów gospodarki, głównie sektora usług (edukacja, zdrowie, turystyka i kultura), sposoby rozwijania w słuchaczach zdolności do samodoskonalenia, podejmowania decyzji, inicjatywy.
  5. Nabyć dodatkowe umiejętności, w tym urozmaicone metody nauczania języka ojczystego i języków obcych, głównie w obszarze konwersacji.
  6. Nabyć dodatkową wiedzę na temat kształcenia i organizacji pracy w grupach międzynarodowych.

Rezultaty

Scenariusze, konspekty szkoleń, warsztatów zawierające innowacyjne, atrakcyjne formy kształcenia; Zestawienie dobrych praktyk ze zrealizowanych projektów międzynarodowych.