EUROPEJSKI PLAN ROZWOJU FUNDACJI INCEPTUM
na okres 2020 - 2027
W ramach działań Fundacji systematycznie prowadzone są prace nad planowaniem strategicznym, weryfikacją misji i planami siedmioletnimi, by były kompatybilne z priorytetami UE na lata kolejnej perspektywy finansowej. Na przełomie 2019/2020 został przeprowadzony proces planowania strategicznego z udziałem członkiń Fundacji. Przeprowadzono analizę danych zastanych, zebrano opinie zespołu, napisano EPR.
Europejski Plan Rozwoju Fundacji INCEPTUM (zwanej dalej FI) na lata 2020 - 2027 związany jest z jej działaniami w zakresie edukacji poza-formalnej i nieformalnej, przede wszystkim osób dorosłych, nie wykluczając dzieci i młodzieży zwłaszcza w kontekście edukacji międzypokoleniowej. Obszary edukacji zostały wybrane pod potrzeby potencjalnych uczestniczek i uczestników oraz kadry FI.
W okresie 2020 – 2027 FI będzie działać w następujących obszarach:
- edukacja społeczna i obywatelska uczestników projektów / osób zagrożonych wykluczeniem, poprzez rozwój wolontariatu, włączanie ich w życie społeczne i organizację wspólnych wydarzeń;
- edukacja w zakresie przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego poprzez spotkania z doradcą i przedsiębiorcami;
- edukacja w zakresie poznawania i wykorzystania nowych technologii poprzez warsztaty TIK;
- rozwinięcie kompetencji językowych, zarówno w języku polskim jak i angielskim poprzez kształcenie innowacyjnymi i urozmaiconymi metodami;
- budowanie nawyków zdrowego sposobu życia oraz postaw proekologicznych poprzez realizację zajęć stałych i ruchowych;
Diagnozę potrzeb FI, kadry i kształcących się rozpoczęto od analizy zapisów w dokumentach zastanych. Te dokumenty to:
- Zielona księga ws. starzenia się wydana przez KE - zapoczątkowała debatę polityczną nt starzenia się społeczeństwa. W niej czytamy, że transformacje ekologiczne i cyfrowe przebiegają w tak szybkim tempie, że starsi pracownicy za nimi nie nadążają. Dlatego tak ważna jest edukacja międzypokoleniowa, walka z ageizmem poprzez rozwijanie kluczowych dla rynku pracy kompetencji.
- Raporty: PIAAC Badanie Międzynarodowe Kompetencji Dorosłych informuje, iż Polacy w wieku 16–65 mają niższy niż przeciętny poziom kompetencji kluczowych, zwłaszcza z TIK; Essilor Polonia dotyczy tzw.silversów w pracy (osób 50+). Ujawnia wiele przykładów dyskryminacji ze względu na wiek stosowanych przez rekruterów i pracodawców na rynku pracy (wg nich silversi nie nadążają za zmianami technologicznymi).
- Ranking PwC „Golden Age Index”ocenił poziom wykorzystania na rynku pracy osób 55+, Polska zajęła 30 miejsce na 35 badanych państw. Eksperci wyliczyli, że gdyby Polska zwiększyła stopę zatrudnienia osób 50 + do poziomu Nowej Zelandii (ich wkład w 2016 wynosił 76,1%) PKB Polski wzrosłoby o 66 mld dolarów.
- Badania statystyczne GUS – też potwierdzają słabą aktywność zawodową silwersów. Tylko co trzeci jest aktywny zawodowo i są to głównie mężczyźni. Wniosek - powinno się aktywizować silversów, ponieważ srebrna gospodarka, pracy w sektorach turystyka, usługi gostronomiczne czy wellness otwiera przed nimi nowe możliwości.
- Badania Politechniki Wrocławskiej przeprowadzone na terenie Dolnego Śląska wśród potencjalnych uczestników i specjalistów ośrodków LOWE - obie grupy wskazały 3 potrzeby doskonalenia kompetencji: 1) społecznych i obywatelskich – by lepiej radzić sobie w codziennych interakcjach społecznych: zawodowych, rodzinnych, sąsiedzkich; 2) kompetencji językowych – by lepiej porozumiewać się w języku polskim i językach obcych, ponieważ zakłady pracy kierowane są często przez obcokrajowców, a obiekty usługowe goszczą coraz więcej zagranicznych klientów. Natomiast wielkim wyzwaniem dla uczącej kadry w średnich i dużych miastach jest przełamanie bierności społecznej oraz zachęcenie do udziału w zajęciach osoby dotychczas niezaangażowane.
Diagnozę potrzeb Kadry i potrzeb organizacji przeprowadzono następującymi metodami:
- badanie ankietowe Kadry i ewaluacja wyników. Wyniki badania: specjalistki na 1-szym miejscu wskazały potrzebę wzbogacenia warsztatu pracy o urozmaicone metody włączania naszych słuchaczy w życie demokratyczne społeczności lokalnej, na 2-gim pozyskanie dodatkowych umiejętności nauczania przedsiębiorczości, w tym rozwijania w słuchaczach zdolności do samodoskonalenia, podejmowania inicjatyw, nawet jeśli są ryzykowne, nauczania komunikacji z pracodawcami czy usługodawcami, na 3-cim udoskonalenie umiejętności nauczania języków, w tym konwersacji w języku angielskim. Badane nie wskazały potrzeby samokształcenia w obszarze TIK ale sprecyzowały, że jest potrzeba powiększenia kadry o specjalistę z TIK, by dokształcał słuchaczy, a w razie potrzeby Kadrę.
- Burza mózgów członkiń Kadry. Wspólnie zdecydowały, iż nie chcą czerpać wiedzy z kolejnych książek metodycznych, chcą zobaczyć w jaki sposób w/w potrzeby zaspokaja doświadczona kadra kształcąca osoby dorosłe, zagrożone wykluczeniem społecznym w państwach takich jak Holandia, Austria, Włochy czy kraje skandynawskie. Na podstawie wyników w/w badań członkinie Zarządu plus liderki Kadry dokonały diagnozy potrzeb FI. Sformułowały następujące cele organizacji na lata 2020 – 2027.
Cele FI
- Zbudować zdolność do realizacji wysokiej jakości projektów w zakresie współpracy międzynarodowej.
- Poszerzyć grupę odbiorców działań FI o osoby dorosłe, w tym silversów, zagrożone wykluczeniem społecznym.
- Wyposażyć kadrę zarządczą i kształcącą w dodatkowe kompetencje z języka angielskiego, zwłaszcza w obszarze mówienia.
- Wyposażyć kadrę w dodatkowe kompetencje społeczne, obywatelskie i z przedsiębiorczości.
- Wzbogacić kadrę o specjalistę TIK, reprezentantów Biznesu, JST i NGO.
- W ramach edukacji pozazawodowej poznać zasady projektowania współpracy z pracodawcami w obszarze usług.
Rezultaty
Projekty mobilność kadry i słuchaczy. Model współpracy z reprezentantami wszystkich gałęzi gospodarki.
Cele Kadry:
- Nabyć dodatkową wiedzę i umiejętności w obszarze włączania nieaktywnych dorosłych w życie demokratyczne społeczności lokalnej.
- Pozyskać dodatkowe umiejętności nauczania przedsiębiorczości, w tym wiedzę na temat weryfikacji i uznawania efektów edukacji poza-formalnej.
- Wypracować moduł współpracy z usługodawcami.
- Wzbogacić warsztat pracy o skuteczne metody doskonalenia komunikacji słuchaczy z przedstawicielami wszystkich sektorów gospodarki, głównie sektora usług (edukacja, zdrowie, turystyka i kultura), sposoby rozwijania w słuchaczach zdolności do samodoskonalenia, podejmowania decyzji, inicjatywy.
- Nabyć dodatkowe umiejętności, w tym urozmaicone metody nauczania języka ojczystego i języków obcych, głównie w obszarze konwersacji.
- Nabyć dodatkową wiedzę na temat kształcenia i organizacji pracy w grupach międzynarodowych.
Rezultaty
Scenariusze, konspekty szkoleń, warsztatów zawierające innowacyjne, atrakcyjne formy kształcenia; Zestawienie dobrych praktyk ze zrealizowanych projektów międzynarodowych.